למה חשוב להציב מכשיר החייאה במרפאת שיניים?

בקליניקות לטיפולי שיניים ישנה חשיבות רבה להציב מכשירי החייאה דפיברילטורים. בשורות הבאות נבין מדוע.

מכשיר החייאה דפיברילטור למרפאת שיניים או קליניקה
הצבת מכשיר החייאה דפיברילטור במרפאת שיניים או קליניקה מצילה חיים

הצבת דפיברילטור במרפאת שיניים היא חשובה, כיוון שאם חלילה יקרה מצב חירום כלשהו – כלומר, באם אדם במרפאה יראה סימנים להתקף לב, דום לב וכיו"ב – ניתן יהיה להעניק לו עזרה רפואית ראשונית מיידית.

כיום, היות וגיל האוכלוסייה המערבית עולה (כלומר – אחוז אוכלוסייה המבוגרת מכלל האוכלוסייה), הסיכוי למצבי חירום עולה אף הוא, כיוון שיש סיכוי רב יותר למקרים אלו בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

בשל כך, יש צורך להיות מוכנים תמיד למקרי פתע של אירועים לבביים. דיווחים מראים כי אנשים רבים עוברים מקרים לבביים בלתי צפויים בקליניקות.

לכן, דפיברילטור למרפאות שיניים הוא חיוני וחשוב. בדרך כלל, הדפיברילטורים בקליניקה לטיפולי שיניים יהיו מכשירים מסוג דפיברילטור חיצוני אוטומטי (AED).

הצבת AED תסייע במקרי פתע של אירועים לבביים, ובכך תגביר את הסיכוי להציל אדם העובר בפתאומיות אירוע לבבי.

הצבת הדפיברילטור תורמת להגברת המודעות למצבים בריאותיים לא צפויים העלולים להתרחש, כגון מקרים לבביים שונים.

חשוב כי רופאי השיניים יעברו הדרכה מקיפה בנוגע להחייאה ולשימוש בדפיברילטור; כך יוכלו לתת סיוע ראשוני במקרה בו אדם במרפאה נקלע למצב פתע של בעיה לבבית.

באם, חלילה, אדם מראה סימנים לאירוע לב במרפאה, יש להזעיק מייד עזרה רפואית מקצועית ממד"א, ולאחר מכן להגיש עזרה ראשונה (לחיצות על בית החזה והנשמה), ולמתן סיוע באמצעות ה-AED.

ישנן מרפאות שיניים אשר בהן זמין דפיברילטור אוטומטי ממוחשב. בנוסף, כל אנשי הצוות הרפואי במרפאות האלו (רופאים, שינניות וכדומה) עוברים באופן קבוע קורסי רענון בהחייאה. כך, כל מי שמגיע אל המרפאה יחוש ביטחון ויידע כי אם הוא, או אחד הסובבים אותו, ייקלע למצב בריאותי לא צפוי, יקבל את הטיפול והעזרה הנכונים והמתאימים.

כמו כן, לפי חוק הדפיברילטור (חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים), יש להציב מכשיר החייאה דפיברילטור בכל מקום ציבורי המיועד לאכלס מ – 500 איש ואילך. יתרה מכך, גם אם מדובר במרפאות קטנות יותר, וגם באם המרפאה הציבורית אינה מכילה 500 איש ולפיכך איננה מחויבת בחוק הדפיברילטור, חשוב כי יהיה בה מכשיר דפיברילטור. כך כל מי שנמצא במרפאת השיניים יהיה מוכן לכל אירוע לב פתאומי.

לפי משרד הבריאות, מרפאות שיניים במוסדות, מרפאות שיניים פרטיות, ושל תאגידים – מחויבות כולן על פי חוק כי תהיה בהן ערכת החייאה בסיסית ניידת.

מומלץ כי בכל ערכת החייאה בסיסית ניידת יהיה דפיברילטור ביפאזי (כלומר – מכשיר החייאה בו הזרם החשמלי נע בשני הכיוונים). בנוסף לכך, בכל מרפאת שיניים שבה ישנן 5 עמדות או יותר, יש להוסיף דפיברילטור ביפאזי אל ערכת ההחייאה הבסיסית.

מעוניינים לרכוש מכשיר החייאה למרפאת שיניים? צרו קשר.