מהו מכשיר דפיברילטור ביתי?

זהו למעשה מכשיר החייאה לשימוש ביתי. הדפיברילטור הביתי מעביר שוק חשמלי במקרי חירום של בעיית לב כלשהי, כגון נשימה בלתי סדירה, התקף לב, דום לב ונוספים.

הדפיברילטור הביתי מהווה חלק חשוב במערכות החייאה ביתיות. ערכת החייאה כוללת מכשיר דפיברילטור אוטומטי חיצוני (AED), שתי אלקטרודות (באם השתמשתם בדפיברילטור הביתי, החליפו את האלקטרודות. באם לא, יש להחליפן אחת לשנתיים), הוראות קוליות ברורות אשר יסבירו באופן מדויק את כל שלבי הטיפול, וכרטיס זיכרון המתעד את האירוע האחרון בו בוצע שימוש במכשיר. ניתן אף לרכוש ערכה הכוללת ארון אחסון עבור הדפיברילטור (בדרך כלל בתוספת תשלום).

המכשיר קטן ושוקל בין 1-2 ק"ג בלבד; זהו יתרון נוסף המקל על השימוש בו, כיוון שהוא קל לנשיאה ואינו תופס מקום רב בבית. המכשיר כולל בדיקות עצמיות אוטומטיות יומיות, המתריעות מיד כאשר ישנה בעיה במכשיר.

דפיברילטור ביתי בודק את קצב הלב של המטופל, מזהה אם יש אי סדירות בנשימתו ואם יש לבצע דפיברילציה לפי קצב הלב של המטופל, או שיש לבצע החייאה (עיסוי בבית החזה והנשמות). כמו כן, המכשיר מזהה קוצבי לב. המכשיר אף כולל תזכורת להזעקת צוות רפואת חירום. בעזרת מכשיר ההחייאה, ניתן לטפל בבני שמונה (ילד במשקל 25 ק"ג ומעלה) ואילך, עד מבוגרים בכל גיל.

דפיברילטור ביתי
הימצאות דפיברילטור לשימוש ביתי יכול להציל חיים

דגשים ברכישת מכשיר החייאה לשימוש ביתי

  • שימו לב כי מחסנית המדבקות נמצאה במצב תקין, וכי היא מותקנת בתוך המכשיר.
  • ודאו כי המכשיר מאושר לשימוש על ידי ה-FDA ו/או משרד הבריאות.
  • חשוב לדעת בוודאות כי המכשיר עבר את הבדיקה העצמית האחרונה שלו וכי ניתן להשתמש במכשיר. לשם כך, בדקו כי מנורת "מוכן" הירוקה מהבהבת.
  • ודאו כי הערכה כוללת הדרכה מקיפה של מתן עזרה ראשונה והחייאה.
  • הציבו את ערכת ההחייאה הכוללת את הדפיברילטור במקום נגיש.
  • זכרו כי מכשיר החייאה לשימוש ביתי אינו מהווה תחליף לטיפול רפואי מקצועי, אלא בנוסף לו. אם חלילה ישנו מצב חירום של בעיה לבבית כלשהי, הזעיקו אמבולנס ורק אז טפלו בחולה בעזרת הדפיברילטור הביתי.
  • יש להחליף את סוללת המכשיר לאחר ששנות האחריות של הסוללה מסתיימות (בדרך כלל בין 5 ל-8 שנים).

האם כל אדם יכול להשתמש בדפיברילטור?

זהו מכשיר ידידותי ונוח לשימוש; לכן, בעזרת ההדרכה הנכונה, כל אחד מסוגל להשתמש בדפיברילטור. ברכישת דפיברילטור ביתי, תקבלו סרטון הדרכה בנוסף למכשיר עצמו. מומלץ כי כל תושבי הבית יצפו בסרטון הדרכה זה.

ה-AED כמעט תמיד יידע לזהות קצב לב הזקוק לדפיברילציה. עם זאת, חשוב שתהיו מודעים לסימנים כי אדם בקרבתכם זקוק לטיפול מדפיברילטור. כך תדעו באילו מקרים יש להשתמש בדפיברילטור הביתי. ודאו כי ההדרכה כוללת מידע רלוונטי ועדכני מאנשי מקצוע מנוסים.

למי כדאי לרכוש דפיברילטור הביתה?

כדאי לרכוש דפיברילטור לבית אם אתם, או מישהו מבני ביתכם:

  • עבר אירוע לבבי כלשהו כגון התקף לב, או שבסיכון לכך. קבוצות סיכון יהיו אנשים בעלי לחץ דם גבוה ו/או עודף משקל, מעשנים ומעשנים-לשעבר, בעלי מום כלשהו בלב, וסוכרתיים.
  • לוקה באי-סדירות בקצב הלב.

אך מעבר לקריטריונים הנ"ל: רכישת דפיברילטור כדאית גם אם לא ידוע על סיכון הקשור למצב הלב של בני ביתכם. כך תגבירו את הסיכוי להיות מוכנים לכל מצב חירום. אם חלילה יתרחש מצב לא צפוי של בעיית לב, תוכלו להעניק סיוע מיידי עד להגעתו של צוות רפואה מקצועי. זכרו כי החזקת דפיברילטור בבית יסייע לביטחון מפני מצבי חירום ואף עשוי להציל חיים.

כמה עולה דפיברילטור ביתי?

מחיר דפיברילטור ביתי עומד על בסביבות 4,500 ₪ למכשיר המציע סוללה עם 4 שנות אחריות ומכסה של 200 שוקים חשמליים. תוספת ארון חשמלי תשנה מחיר מכשיר זה לאזור ה-5,000 ₪. ישנם מכשירים קלים יותר לשימוש, או משוכללים יותר שמחירם יהיה גבוה יותר.