רוצים לדעת איפה יש דפיברילטור? החוק מחייב הצבה של מכשירי החייאה במוסדות ציבוריים ובמקומות הומי אדם עם למעלה מ-500 איש. במדריך הבא נסביר איך למצוא דפיברילטור קרוב במהירות. לדפיברילטור נגיש יש חשיבות גדולה – מכשיר דפיברילטור יכול להיות הגורם המכריע בין חיים למוות.

איפה יש דפיברילטור
איפה יש דפיברילטור? איתור מיקום של מכשירי דפיברילטור בישראל

איפה יש דפיברילטור והיכן ניתן למצוא דפיברילטור ברגע זה?

✔️ מתקשרים למד"א – במידה ואתם נמצאים כעת באירוע חירום, התקשרו מייד למוקד מד"א 101. מוקד מד"א מפעיל את "מאגר הדפיברילטורים הלאומי", הכולל מיפוי מכשירי דפיברילטור בארץ. בזמן אמת, יש להתקשר למוקד והחובש יכווין אתכם למכשיר הקרוב ביותר.

✔️ אפליקציית "איפה דפי?" – אפשרות נוספת היא להיעזר באפליקציית "איפה דפי?" – יש גרסה לאייפון ויש גרסה לאנדרואיד, בה מופיעים מיקומים של מכשירי דפיברילטור שניתן לאתר אונליין. האתר הוקם על-ידי ארבעה סטודנטים לרופאה מאוניברסיטת בן-גוריון, והוא כולל מאגר דפיברילטורים בכל הארץ. מדובר במיזם ללא מטרות רווח, שמטרתו הנגשה של דפיברילטורים לציבור הרחב, והצלת חיים.

מה דפיברילטור עושה?

AED הוא מכשיר שמסוגל לזהות הפרעות קצב מסכנות חיים. במידת הצורך, המכשיר שולח שוק חשמלי למטופל. השוק מסדיר את הפעילות החשמלית של הלב, ובכך מעלה בצורה משמעותית את הסיכוי להציל חיים.

הסיכוי להינצל מדום לב בעזרת דפיברילטור עומד על 90%. לשם השוואה, ללא דפיברילטור הסיכוי לשרוד דום לב עומד על 6% בלבד. דפיברילטור הנו מכשיר נייד ופשוט לתפעול, והוא מקריא הוראות ברורות שכל אחד יכול לפעול לפיהן, גם ללא רקע רפואי.

דפיברילטור – עניין של חיים ומוות

אל תגידו "לי זה לא יקרה": דום לבד, אירוע בו מופסקת הפעילות החשמלית של הלב באופן פתאומי, יכול לקרות לכל אחד. מדי שנה, כ-4000 ישראלים נפטרים מדום לב מחוץ לכותלי בית החולים. 70% מהמקרים מתרחשים בבית הפרטי.

מכשיר דפיברילטור טורף את הקלפים ועוזר לנו להציל חיים, ולכן יותר ויותר אנשים מתעניינים באפשרות של רכישת דפיברילטור לשימוש ביתי. בניגוד למה שאתם עשויים לחשוב, המחיר של דפיברילטור הוא לא בשמיים, בטח ביחס לשקט הנפשי שהוא מקנה. ולכן אפשר ורצוי לרכוש דפיברילטור לשימוש אישי בבית, וכך להיות ערוכים ומוכנים לכל מצב.

באילו מקומות חובה להציב דפיברילטור?

בשנת 2008 חוקק חוק הדפיברילטור. החוק מחייב הצבת דפיברילטור במקום ציבורי הומה אדם. אתרים בהם מוצב דפיברילטור ע"פ החוק הינם: מרפאות, תחנות רכבות, בתי אבות, מוסדות השכלה גבוהה, חדרי כושר, בתי עסק שמאכלסים 500 איש ומעלה, מרכזי קניות, משרדים ממשלתיים ועוד. על בעל המקום לוודא שהמכשיר תקין ושמיקומו מסומן בשילוט ברור. מקום ציבורי שלא מקיים את החוק עלול להיקנס בקנס כספי.

מיקום דפיברילטורים – מתברר שלא כולם עומדים בחוק 

לצערנו הרב, לא כולם מקפידים לקיים את חוק הדפיברילטור. על פי ההערכות הקיימות, רק מחצית מהמקומות הציבוריים מקיימים את החובה להחזיק במכשיר דפיברילטור תקני. בעל עסק שעובר על החוק צפוי לקבל קנס בגובה 10,000 ₪. במידה וייתפס פעם שניה, הקנס כבר עומד על 30,000 ₪.בכל מקרה חשוב לציין כי הצבת דפיברילטור מומלצת לכל בעל עסק, גם אם אינו מחויב בכך על-פי חוק. חשוב להיות ערוכים תמיד למקרי חירום.

למי כדאי לרכוש דפיברילטור לשימוש ביתי?

אנשים בכל גיל ובכל מצב רפואי עלולים להזדקק לדפיברילטור. החוק מחייב הצבת דפיברילטור במקומות ציבוריים עם מעל ל-500 אנשים, אך ההמלצה הגורפת היא לדאוג לדפיברילטור בכל מקום עבודה ובית עסק. קניית דפיברילטור למקום העבודה מומלצת בכל מקרה, בלי קשר למספר העובדים במקום.

ומה לגבי התקנה של דפיברילטור בבית? רכישת דפיברילטור לשימוש ביתי מומלצת במקרים הבאים:

✔️ אנשים שעברו אירוע לב בעבר.

✔️ אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לחוות אירוע לב.

✔️ אנשים הלוקים בהפרעות קצב מסכנות חיים.

✔️ אנשים הסובלים ממחלות גנטיות של עצב-שריר ומחלות קרדיומיופתיות למיניהן.

דפיברילטור לבניין משותף – למה זה חשוב?

בשנים האחרונות המודעות לחשיבותם של הדפיברילטורים הולכת וגוברת. כמעט כולנו מכירים אדם שלקה בדום לב. מקומות בהם יש דפיברילטור יכולים למנוע מוות מיותר. לכן אנחנו מזהים מגמה של התעוררות, אנשים רוצים לדעת שיש דפיברילטור נגיש בסביבתם, לכל מקרה שלא יהיה. כחלק מהמגמה הזאת אנחנו רואים בניינים שלמים בהם השכנים מתאגדים ביחד, ורוכשים דפיברילטור משותף לבניין המגורים. הדקות הראשונות לאחר האירוע הן דקות קריטיות, כשבכל דקה שעוברת הסיכוי למוות מוחי גובר. מכאן החשיבות הגדולה של דפיברילטור נגיש בטווח הזמן המיידי.

איך משתמשים במכשיר דפיברילטור?

השימוש במכשיר פשוט וקל גם למי שלא עבר הכשרה רפואית. כאשר לוחצים על כפתור ההפעלה, המכשיר מקריא הוראות ברורות לביצוע ההחייאה. ושוב נדגיש, במקביל לשימוש במכשיר יש להתקשר למוקד 101 ולהזמין אמבולנס באופן מידי. הישארו עם המוקדן על הקו כשהשיחה מופעלת על רמקול. זכרו – כל דקה משמעותית להצלת חיים.

איפה קונים דפיברילטור?

באתר דפיברילטור תוכלו לערוך השוואת מחירים בין דפיברילטורים מובילים בישראל. חשוב לרכוש את המכשיר מחברה מקצועית, השייכת לתחום המכשור הרפואי.

לפני שבוחרים דפיברילטור כדאי לקחת בחשבון גורמים כמו קלות השימוש, אורך חיי הסוללה ומספר שנות האחריות. בנוסף, חשוב לוודא שהמכשיר אושר לשימוש על-ידי ה-FDA האמריקאי או ה-CE האירופי.