יש מקרים בחיים, שכדאי להיערך אליהם מראש. מקרה של אירוע לבבי הוא בהחלט אחד מהם, והימצאות של דפיברילטור במקום עשויה להציל חיים תוך מספר שניות. לאחר שמליאת הכנסת אישרה את חוק חובת הצבת מכשיר דפיברילטור במקומות ציבוריים (בהם נמצאים 500 אנשים או יותר), תושבים רבים בישראל הגיעו להבנה שדפיברילטור בבניין מגורים עשוי להציל חיים, ולצערנו עלול להגיע הרגע שצריכים להשתמש בו.

במקום להמתין לניידת של מד"א ולקוות שהיא תגיע בזמן, לוקחים שליטה ומצילים חיים בלחיצת כפתור. כל מה שכדאי לדעת במדריך הבא: סוגי הדפיברילטורים הקיימים כיום בשוק, מהן הבדיקות המומלצות לפני רכישת דפיברילטור וכמה זה עולה?

דפיברילטור בבניין מגורים
מכשירה החייאה דפיברילטור מתאים לבניין מגורים

הצבת דפיברילטור בבניין – למה זה נחוץ?

כיום, ישנם לא מעט בנייני מגורים חדשים בעלי דפיברילטור נייד שהוצב לצרכי הדיירים. הסיבה לכך פשוטה: בטיחות. מאות אלפי אנשים בעולם נפטרים מדי שנה מאירוע לבבי שלא טופל בזמן. בחלק גדול מהמקרים המדוברים, טיפול מהיר במקרה עשוי היה להציל חיים ולמנוע מוות פתאומי ומיותר.

חשוב להבין, אירוע לבבי עשוי להופיע משום מקום. האדם ממשיך בחייו כרגיל ובלי שום התראה מוקדמת, הוא מוצא עצמו מתמודד עם אירוע לבבי שעשוי לגרום לו נזק מוחי, או במקרה הגרוע יותר מוות.

✔️ מענה ראשוני מציל חיים – הדקות מרגע ההתמוטטות ומתחילת האירוע הרפואי הן הקריטיות ביותר ועשויות למנוע מוות מוחי ואף במוות, ולכן יש לטפל באירוע במהירות האפשרית.

✔️ פשוט לתפעול והפעלה – מכשיר הדפיברילטור מותאם לשימוש ללא צורך בידע קודם או בהיכרות עם המכשיר.

✔️ נגיש וקל לנשיאה – המכשיר מאפשר לכל אחד ואחת להציל חיים בכמה לחיצות בודדות.

הבדיקות המומלצות לפני רכישת דפיברילטור

לפני הצבת מכשיר החייאה (דפיברילטור) בבניין מגורים משותף, כדאי לערוך כמה בדיקות במטרה לוודא שהמכשיר יוודא את צרכי הדיירים כמו שצריך. הפרמטרים המרכזיים שעשויים להשפיע על הבחירה הינם:

#1 מאפייני המכשיר

#2 סוג ומשך האחריות

#3 היצרן

#4 השפה שבה המכשיר נותן הוראות קוליות

#5 אורך חיי הסוללה

אחד השיקולים שיש לקחת בחשבון כשבוחרים דפיברילטור לבניין הוא קלות תפעול המכשיר. ככל שהמכשיר יהיה יותר קל לשימוש, יותר נוח ויותר פשוט, כך הסיכוי שנוכל להציל חיים בעזרתו גדל.

סוגי הדפיברילטורים מתחלקים לשניים עיקריים – מכשיר החייאה אוטומטי ומכשיר החייאה חצי אוטומטי:

✔️ מכשיר החייאה אוטומטיהדפיברילטור האוטומטי, כשמו כן הוא, עושה עבורנו את כל הפעולות הנחוצות. החל מבדיקת קצב הלב של המטופל, מתן המלצה על השוק החשמל שכדאי לתת ובאיזה תזמון, ועד מתן השוק בעצמם ללא התערבות יד אדם.

✔️ מכשיר החייאה חצי אוטומטיהדפיברילטור החצי אוטומטי לעומת זאת, זהה בכל התכונות שלו (לרוב) מלבד העובדה שכדאי לשחרר שוק ללב המטופל נדרשת לחיצה על כפתור שמבצע את הפעולה.

כך או כך, שני המכשירים מאפשרים לנו להציל חיים במהירות, בקלות ובפשטות ללא ידע קודם על המכשיר.

כמה עולה דפיברילטור לבניין מגורים?

טווח המחירים לדפיברילטור עבור בניין מגורים משתנה בהתאם לסוג היצרן, סוג הדפיברילטור, תוספות שונות הקיימות המכשיר, משך חיי הסוללה, האחריות וכן הלאה. טווחי המחירים של הדפיברילטורים האוטומטיים והחצי אוטומטיים הפופולריים בשוק עומדים כל כמה אלפי שקלים, כשהמחיר משתנה בהתאם לסוג המכשיר והיצרן.

דפיברילטור בבניין מגורים מחיר ממוצעטווח מחירים מומלץ דפיברילטורים לבניינים
דפיברילטורים אוטומטיים לבניין מגורים
(בהתאם למכשיר, שנה ויצרן)
7,000 – 4,000 ₪
טווח מחירים ממוצע לדפיברילטורים חצי אוטומטיים (בהתאם למכשיר והיצרן)7,500 – 5,000 ₪
העלות של דפיברילטור P350 של חברת HEARTSINE 7,500 – 5,400 ₪
דפיברילטור Lifeline AED של חברת Defibtech מחיר בשוק5,800 – 4,200 ₪
כמה עולה דפיברילטור AED Plus של חברת Zoll
7,000 – 4,000 ₪
מחיר דפיברילטור HeartStart HS1 של חברת Philips4,800 ₪ – 4,200 ₪
מחיר דפיברילטור FRED easy של חברת Schiller8,900 – 5,500 ₪

כך או כך, מומלץ לעשות את הבחירה הנכונה ולבחור במכשיר ש"יעשה את העבודה" במקרה הצורך.

סוגי הדפיברילטורים המומלצים לבנייני דירות

סוגי הדפיברילטורים הקיימים בשוק הינם דפיברילטור אוטומטי, חצי אוטומטי וידני. הסוגים הנפוצים ביותר בבנייני דירות או בנייני מגורים משותפים, חדרי כושר, מרכזי קניות ומקומות ציבוריים אחרים הם מכשירי ההחייאה האוטומטיים או החצי אוטומטיים. כאמור, הסיבה לכך הינה קלות השימוש במכשיר: ככל שאפשר להשתמש במכשיר יותר בקלות, כך הסיכוי שלנו להחזיר את הלב לפעולה סדירה עולה.

למרות, שהתקנת דפיברילטור בבניין מגורים לרוב כרוכה בהדרכה קצרה לדיירים כדי שיכירו את המכשיר ויהיו בעלי ידע מוקדם בעת הצורך, דפיברילטורים לבנייני מגורים אינם דורשים לרוב כל ידע קודם כדי לעשות בהם שימוש – ולרוב מדובר בהכנה שנעשית לצורך הפחתת לחץ או חשש, או במילים אחרות: סוג של הכנה רגשית.