מאות אלפי אנשים בשנה נפטרים כתוצאה מאירוע לבבי שלא טופל בזמן, בישראל ובעולם. באחוז גבוה מאוד מהמקרים שנאמד בממוצע על כ-80%, טיפול מהיר ויעיל עשוי להציל חיים. בהתאם לחוק הצבת מכשיר החייאה דפיברילטור במקומות ציבוריים, דפיברילטור לחדר כושר הפך להכרח מכורח החוק ולא להמלצה כפי שהיה בעבר.

הדקות מרגע ההתמוטטות הן קריטיות, ולכן חשוב לדעת הכל מראש. אז קדימה, בואו נעשה לכם קצת סדר לפני שאתם צוללים לבחירת דפיברילטור מומלץ לחדר כושר.

דפיברילטור לחדר כושר
דפיברילטורים מומלצים לחדרי כושר

 

דפיברילטור לחדר כושר: להיות מוכנים בכל רגע

התשובה לכך טמונה במהירות שבה מתפתח האירוע הלבבי: תוך 3 עד 4 דקות מתחילת ההתמוטטות עלול להיווצר נזק מוחי בלתי הפיך. במקרה המצער, בתוך 7 דקות לכל היותר עלול להיגרם מוות.

כלומר, השימוש בדפיברילטור קריטי ומהירות השימוש והתפעול מרגע האירוע הלבבי, חשובה מאין כמוה, בעיקר כאשר מדובר במקומות כמו מכוני כושר.

לפני הבחירה הסופית, אנו ממליצים לבחון מספר דברים שעשויים להיות קריטיים ברגע האמת:

#1 קלות תפעול המכשיר

#2 שנות אחריות על הדפיברילטור?

#3 אמינות היצרן

#4 כמות השוקים החשמליים שניתן לתת ברצף

#5 אורך חיי הסוללה

 

אילו סוגי דפיברילטורים מתאימים לחדרי כושר?

ישנם סוגים שונים של דפיברילטורים, החל במכשיר החייאה אוטומטי, דרך דפיברילטור חצי אוטומטי או ידני. כמובן שבהתאם, גם קלות השימוש במכשיר: שכן אופן השימוש בדפיברילטור ידני שונה במהות מאופן השימוש בסוג האוטומטי, והבחירה במכשיר צריכה להיות בהתאם לצרכים הספציפיים של מכון הכושר שלכם – גודל חדר הכושר, כמות האנשים בכל רגע נתון, צוות המסוגל לתפעל את המכשיר ולבצע החייאה וכו'.

✔️ הדפיברילטור האוטומטי הוא הנפוץ ברוב מכוני הכושר. הסיבה לכך היא שכשמו כן הוא, מדובר במכשיר אוטומטי שלא דורש התערבות אדם ומסוגל להציל חיים בכוחות עצמו בלבד.

דפיברילטור אוטומטי מומלץ למכוני כושר – דגמים בולטים:

  • Lifeline AED – חברת Defibtech: מכשיר שמחירו הממוצע הינו 4,200-5,800 ₪, בעל אורך חיי סוללה של 7 שנים, אחריות ממוצעת בשוק של 8 שנים על המכשיר ו-4 שנים על הסוללה. המכשיר מספק הוראות קוליות ברורות בעברית, ומסוגל לתת עד 300 פולסים חשמליים במהלך אירוע לבבי.
  • HEARTSTART HS1 – חברת Philips: מכשיר שמחירו הממוצע הינו 4,200-4,800 ₪, אורך חיי סוללה של 4 שנים ואחריות ממוצעת בשוק של 8 שנים על המכשיר ו-4 שנים על הסוללה. בעל משקל נשיאה נמוך של 1.5 ק"ג בלבד.
  • AED Plus – חברת ZOLL: מכשיר החייאה שמחירו הממוצע בשוק משתנה ונע בין 4,000-7,000 ₪. בעל אורך חיי סוללה ואחריות של 5 שנים. משקלו של המכשיר יחסית גבוה ועומד על 3.1 ק"ג, בעוד מספר הפולסים החשמליים שהוא מספק עומד על 225.

✔️ הדפיברילטור החצי אוטומטי מבצע פעולות דומות לאלו שמבצע האוטומטי, אך עם הבדל קל: ברגע שהמכשיר התריע בפני המטפל שהוא מזהה צורך לתת שוק חשמלי, השוק יינתן באמצעות לחיצה על המכשיר ולא באופן אוטומטי. היתרון בפונקציה זו הוא שמירה על בטיחות גבוהה יותר וניתוק מגע של אנשים הנמצאים לצד המטופל.

דפיברילטור חצי אוטומטי לחדרי כושר – הדגמים הבולטים בשוק:

  • P350 – חברת HEARTSINE: מכשיר שמחירו בשוק נע בין 5,400-7,000 ₪. בעל אורך חיי סוללה של 4 שנים, תקופת אחריות של 8 שנים על המכשיר ו-4 שנים על הסוללה. משקל המכשיר נמוך במיוחד – 1.1 ק"ג בלבד.
  • HS1 – חברת PHILIPS: דפיברילטור של חברת פיליפס, שמחירו הממוצע בשוק הוא 4,500-5,500 ₪. אורך חיי סוללת המכשיר הוא 4 שנים, בעל ממשק בשפה העברית, אחריות ל-8 שנים על המכשיר ו-4 שנים על הסוללה. מעניק הוראות מפורטות בעברית לאורך כל תהליך ההחייאה.
  • Lifeline – חברת DefibTech: מכשיר שמחירו נע בין 4,200-4,800 ₪, בעל אורך חיי סוללה של 7 שנים ותקופת אחריות של 8 שנים. המכשיר בעל מחוון מבריק ובולט לתפעול פשוט, ומערכת בשפה העברית.

 

כמה יעלה דפיברילטור לחדר כושר?

טווח המחירים הממוצע לדפיברילטורים לחדרי כושר משתנה בהתאם למספר מאפיינים ופונקציות: דגם המכשיר, היצרן, אורך חיי הסוללה, נראות ועיצוב המכשיר (עד כמה מאפשר תפעול יעיל ונגיש למשתמש), הוראות קוליות ברורות, השפה שבו יושמעו ההוראות הקוליות (עברית / אנגלית או שפה אחרת), האחריות המלאה על המכשיר וכן הסוג – אוטומטי, חצי אוטומטי או ידני.

כמובן שהמחירים משתנים בין יצרן ליצרן, ובהתאם לפונקציות, האיכות, העמידות וקלות תפעול המכשיר שתבחרו.

להלן מחירון לדוגמא – טווח מחירים ממוצע עבור דפבירילטור למכון כושר:

דפיברילטורים מומלצים לחדר כושרטווח מחירים ממוצע בשוק (על פי הדגמים המובילים)
מכשיר החייאה אוטומטי מומלץ לחדר כושר 7,000 ₪ – 4,000 ₪
מכשיר החייאה חצי אוטומטי לחד"כ7,500 – 5,000 ₪
חברה: Defibtech דגם
Lifeline AED
5,800 – 4,200 ₪
חברה: Philips דגםHeartStart HS14,800 ₪ – 4,200 ₪
מחיר דפיברילטור FRED easy של חברת Schiller8,900 – 5,500 ₪
חברה: Heartsine דגם P350 7,500 ₪ – 5,400 ₪
מחיר דפיברילטור AED +HS1 מתקדם של חברת Philips5,600 ₪ – 4,900 ₪

✔️ לקריאה נוספת: דפיברילטור מומלץ | דפיברילטור בעברית | הוראות שימוש בדפיברילטור | תחזוקת דפיברילטור | בדיקת תקינות דפיברילטור