מהו דפיברילטור מושתל?

דפיברילטורים מושתלים פנימיים הם מכשירים תת עוריים, אותם מתקינים רופאים מנתחים אל אזור החזה של המטופל.

הדפיברילטור מושתל בקרב מטופלים אשר נמצאים בסיכון גבוה לדום לב, ותפקידו למנוע הפרעות בקצב הלב העלולות לסכן החיים, מקרים של התקף לב, דום לב, וכיו"ב.

הדפיברילטור נשתל מתחת לעור, באזור עצם הבריח, ומתחבר אל לב המטופל על ידי חוטים קטנטנים ודקיקים, שהם למעשה אלקטרודות.

מה זה דפיברילטור תת עורי?

הדפיברילטור הוא למעשה מעין מחשב קטן, אשר מותקן באזור החזה של אנשים הסובלים מהפרעות קצב-לב מסכנות חיים, כגון אי סדירות במערכת החשמלית של הלב או בקצב הלב, עברו התקף לב ו/או דום לב, או לוקים במומי לב מולדים כאלו או אחרים.

איך מתבצעת השתלת דפיברילטור?

השתלת דפיברילטור תת עורי מתבצעת בניתוח על ידי רופאים מוסמכים ומנוסים. שימו לב כי לפני הניתוח תקבלו טיפול תרופתי, וכי יש להגיע לניתוח כאשר אתם בצום של שמונה שעות. בדרך כלל אין צורך בניתוח לב פתוח.

ההשתלה תהיה לרוב אנדוקרדיאלית: נעשית הרדמה מקומית באזור ההשתלה. במהלך הניתוח, הרופא קודם כל יחתוך חתך קטן של מספר סנטימטרים באזור שמעל עצם הבריח, על מנת שניתן יהיה להשתיל את כל מערכת הדפיברילטור. לאחר מכן, תוכנס אלקטרודה (אחת או שתיים) אל הווריד ותושחל אל הלב דרך הווריד. יש לחבר את האלקטרודות אל הדפיברילטור, לתכנת את הדפיברילטור ולוודא שהוא עובד.

איך פועל דפיברילטור תת עורי?

הדפיברילטור המושתל התת עורי פועל על סוללה, ועוקב ללא הפסקה אחר פעילות הלב, קצב הלב וכדומה.

כאשר הדפיברילטור מזהה אי סדירות כלשהי בפעילות הלב, כגון פעימות איטיות מדי או מהירות מדי, הוא שולח הלם חשמלי אל הלב.

הלם זה הוא אנרגיה חשמלית אשר מסדירה את פעילות הלב, כך שיחזור לפעום בצורה נכונה ובריאה.

תפקידן של האלקטרודות המחוברות אל הדפיברילטור הוא לשמש כמקשר בין הלב לבין הדפיברילטור: הן מעבירות אותות מהלב אל הדפיברילטור, וכך הדפיברילטור יודע לזהות מתי הלב פועל בתורה בלתי סדירה.

האנרגיה החשמלית המופקת מהדפיברילטור עוברת דרך האלקטרודות אל הלב, וכך הדפיברילטור מסייע ללב לפעול בצורה תקינה ובריאה יותר.

סוגי דפיברילטור מושתל

הסוגים העיקריים הם:

1. דפיברילטור נשתל (ICD – Implantable Cardioverter Defibrillator)

מכשיר אוטומטי קטן הפועל בעזרת סוללות. ה-ICD מושתל בחזה של מטופלים הסובלים מאי סדירות (אריתמיה – Arrhythmia), כלומר – הפרעות בקצב הלב. בכל פעם שהמכשיר מזהה אי-סדירות בקצב הלב, ישלח באופן אוטומטי שוק חשמלי אל הלב באנרגיה התואמת למצב. כך המכשיר שומר על קצב לב נכון
ומאוזן – לא גבוה או נמוך מדי. ה-ICD אחראי להסדיר את קצב הלב וידוע כטיפול מניעתי טוב ואפקטיבי, עבור כל מי שנמצא בסיכון לדום לב.

2. קוצב לב תת עורי

קוצב לב מלאכותי (Pacemaker) הוא מכשיר קטן אשר יוצר ושולח פולסים חשמליים אל הלב. בכך, קוצב הלב מסייע לשמירה על קצב לב סדיר.

ישנם מספר סוגים של קוצבי לב. הבסיסי ביותר מביניהם הוא קוצב לב חד לשכתי. בדרך כלל יש לו אלקטרודה אחת, עבור החדר הימני בלב.

* קוצב לב דו לשכתי הינו בדרך כלל הקוצב אשר ישמש במקרים של ברדיקרדיה (Bradycardia), כלומר – האטה בקצב הלב, העשויה להגיע לקצב של פחות מ- 60 פעימות בדקה (50 ולעתים 40 פעימות). קוצב זה מיועד לשימוש לצד הימני או לצד השמאלי של הלב, אך לרוב ישמש לצד הימני.

* קוצב לב דו חדרי אשר ההבדל העיקרי בינו לבין קוצב לב רגיל הינו שיש בה אלקטרודה שלישית, שתפקידה להסדיר את פעימות הלב בחדר השמאלי מלמטה. אלקטרודה זו שולחת פולסים חשמליים אל הלב.

השתלת קוצב לב דו חדרי עשויה להתבצע בקרב חולים שלקו באי-ספיקת לב, בבעיה משמעותית אשר הופיעה בחדרו השמאלי של הלב, או בקרדיומיופתיה: היחלשות והרחבה של הלב, הנובעת מהיחלשות שרירי הלב.

השתלת קוצב לב בקרב מבוגרים תתבצע לרוב בשיטה האנדוקרדיאלית.

בקרב ילדים, תתבצע ההשתלה בשיטה האפיקרדיאלית, הנראית לעתים רחוקות בקרב מבוגרים: הרופא דוקר את בית החזה, והמכשיר מוכנס אל השטח החיצוני של הלב. תהליך ההחלמה וההתאוששות בשיטה זו בדרך יהיה ארוך יותר.

במקרים בריאותיים בעייתיים קיצוניים, יהיה צורך בהשתלת מכשיר משולב, כלומר – השתלת דפיברילטור וקוצב לב דו-חדרי.

הוראות למטופל לאחר השתלת דפיברילטור

  • עוד לפני התהליך, דאגו לקבל הסבר מקיף מהרופא בנוגע למה לצפות בתקופת ההחלמה. עם זאת, זכרו כי תהליך ההחלמה הוא הדרגתי, ובדרך כלל תוכלו לחזור לשגרה תוך מספר שבועות.
  • בדרך כלל תצטרכו להישאר למשך לילה אחד להשגחה בבית החולים בו בוצע הניתוח. תוכלו לחזור לביתכם כעבור כ-24 שעות.
  • אין לנהוג כשבעה ימים אחרי הניתוח.
  • שימו לב לחום גבוה שנמשך מספר ימים, פעימות לב גבוהות מאוד, זיהוי אדמומיות או נפיחות באזור הניתוח . אם לפחות אחת מהתופעות הללו מופיעות – צרו מייד קשר עם שירותי הרפואה.
  • אם אתם רגילים לעסוק בפעילות ספורטיבית, חשוב להתייעץ עם הרופא מתי ניתן לחזור לפעילות ובאיזה היקף. בצעו פעילות אך ורק לפי הוראות הרופא.
  • אין להרים חפצים כבדים.
  • שמיעת צפצופים מהמכשיר מעידים על בעיה כלשהי – יש ליצור מיד קשר עם הרופא.
  • יש ללבוש בגדים נוחים ורחבים; לא ללבוש בגדים הדוקים כגון טייץ.

 

כמה עולה ניתוח להשתלת דפיברילטור?

טווח מחירים של ניתוח להשתלת דפיברילטור נע בדרך כלל בין 40,000 ₪ עד 60,000 ₪.