למה חשוב שיהיה דפיברילטור בבית הכנסת?

מכשיר דפיברילטור לבית כנסת הוא מכשיר נוח לתפעול שלא דורש ידע רפואי מוקדם. המכשיר מזהה ומטפל באירועי חירום לבביים באמצעות מתן שוק חשמלי. השוק החשמלי חייב להינתן תוך 6 דקות לכל היותר מתחילת האירוע, ולכן הצבה של המכשיר בבית הכנסת יכולה לעשות את ההבדל בין חיים למוות.

אז מתי משתמשים בדפיברילטור בבית כנסת? כמה עולה להתקין מכשיר דפיברילטור בבית הכנסת, ומה אומר החוק? התשובות לפניכם.

דפיברילטור לבית כנסת
דפיברילטורים לבתי כנסת – מידע, סוגים ומחירים

 

 

דפיברילטור לבית כנסת – בואו נדבר במספרים

ע"פ הנתונים של איגוד הקרדיולוגים הישראלי, מדי שנה נפטרים כ-8,000 איש מדום לב בישראל. כמחצית מהאירועים מתרחשים במקום ציבורי.

כדי לבצע החייאה מוצלחת ולהציל חיים, עלינו לשלוח שוק חשמלי לחולה תוך 6 דקות לכל היותר מתחילת האירוע. כדי שזה יתאפשר, חשוב שיהיה מכשיר דפיברילטור נייד לבית הכנסת במרחק סביר.

מהו מכשיר דפיברילטור?

הדפיברילטור הוא מכשיר ששולח שוק חשמלי לאדם הסובל מדום לב. המכשיר יודע לנטר את מצבו של החולה ולשלוח שוק חשמלי רק במקרה הצורך.

היתרון הגדול של המכשיר נעוץ בקלות השימוש שלו. כל אחד יכול לתפעל את המכשיר ולהציל חיים, גם ללא הכשרה רפואית. המכשיר מקריא הוראות ברורות ויש לפעול על-פיהן ובמקביל להתקשר למוקד מד"א.

למה צריך דפיברילטור בבתי כנסת?

כמו שאומרים, "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו".

בבית הכנסת מתאספים מדי יום עשרות ומאות מתפללים. רבים מהמתפללים הם אנשים מבוגרים שנמצאים בקבוצת סיכון. במקרה של דום לב, כל דקה קריטית.

לכן חשוב להציב דפיברילטור נגיש בכל בית כנסת ומקום ציבורי, ולדאוג לתפעול השוטף של המכשיר. חשוב לדאוג לשילוט המורה על מיקום המכשיר, כך שבשעת חירום השאלה "היכן נמצא הדפיברילטור בבית כנסת?" לא תהווה גורם מעכב.

הצבת דפיברילטור – לא רק בגלל החוק

חוק הדפיברילטורים קובע כי בכל מקום ציבורי הומה אדם יש להציב מכשיר דפיברילטור. החוק מתייחס למקומות שמאכלסים 500 איש ומעלה.

אי קיום של החוק יגרור קנס כספי משמעותי מבעל המקום. במקומות ציבוריים ובתי כנסת רבים הוחלט על התקנת מכשיר דפיברילטור בלי קשר לחוק, גם אם ההתקהלות במקום היא קטנה יותר.

כך, למשל, עיריית ירושלים יצאה בפרויקט יזום והתקינה מכשירי דפיברילטור בכל בתי הכנסת בעיר. העלות של מכשיר דפיברילטור היא לא בשמיים, וברגע האמת המכשיר יכול להציל חיים.

סוגים של דפיברילטור לבית הכנסת

שוקלים רכישת דפיברילטור לבית כנסת? רוצים לדעת איזה דפיברילטור מומלץ לבית כנסת? ההיצע הגדול עלול להיות מבלבל. קיימים 3 סוגים עיקריים של דפיברילטורים:

✔️ דפיברילטור ידני  מכשיר המיועד בעיקר לצוותים רפואיים שעברו הכשרה.

✔️ דפיברילטור חצי – אוטומטי  דפיברילטור חצי אוטומטי פועל במהירות גבוהה שמעלה את הסיכויים של החולה לשרוד. יחד עם זאת, השימוש בדפיברילטור חצי אוטומטי מצריך מידה מסוימת של הכשרה רפואית והוא מתאים בעיקר למרפאות.

✔️ דפיברילטור אוטומטי – דפיברילטור אוטומטי קל מאד לתפעול ולא דורש ידע מקדים. המכשיר קובע באופן אוטומטי את עוצמת השוק הדרושה כדי להסדיר את קצב הלב.

ברוב המקרים, כדאי לרכוש ולהתקין דפיברילטור אוטומטי לבית הכנסת. הודות לתפעול הפשוט שלו, כל אחד יוכל להשתמש במכשיר במקרה הצורך ולהציל חיים.

כמה עולה מכשיר דפיברילטור לבית הכנסת?

מחיר של דפיברילטור לבית הכנסת נקבע בהתאם לדגם הנבחר. סוג היצרן ותכונות המכשיר משפיעות גם הן על המחיר הסופי. טווח המחירים למכשירים הוא רחב למדי – עבור מכשיר דפיברילטור אוטומטי תשלמו בממוצע בין 4,000 ש"ח ל-7,000 ₪. כך או כך, מדובר במחיר זניח עבור הצלת חיי אדם.

למידע נוסף אודות דגמי דפיברילטור ומחירים >>