דפיברילטור לגן ילדים – אמצעי מציל חיים שאסור לוותר עליו 

גני הילדים צריכים להיות מקומות בטוחים ומוגנים עבור הילדים. אמצעי חיוני שאסור לוותר עליו הוא דפיברילטור לגן ילדים. בסקירה שלהלן נתאר למה צריך דפיברילטור בגן הילדים? במה חשיבותו של המכשיר ומה קובע החוק בעניינו.

דפיברילטור לגן ילדים
דפיברילטור לגן הילדים – מידע, סוגים ומחירים

דפיברילטור אוטומטי לגן ילדים

דפיברילטור הוא מכשיר רפואי, שנמצא בשימוש במצבי חירום רפואיים. הוא נועד לייצר שוק שמייצב את פעימות הלב ומחזיר אותן לפעולתן הסדירה לפי הצורך. מכשירים מסוג זה מחולקים באופן כללי לשני סוגים.

ישנו מכשיר לא אוטומטי שמופעל על ידי צוותים רפואיים מוסמכים וישנו מכשיר שפעילותו העיקרית היא אוטומטית. כלומר דפיברילטור אוטומטי לגן ילדים, פירוש הדבר שאפשר להפעיל אותו ללא נוכחות של רופא או חובש.

שאלה עקרונית נוספת היא, האם יש הבדל בין דפיברילטור רגיל לדפיברילטור עבור ילדים? אופן פעולת המכשיר איננה שונה באופן עקרוני, אולם בכל זאת יש הבדל. מכשיר דפיברילטור לגני הילדים מוצמד לגוף הילד על ידי מדבקות (אלקטרודות) שמחוברות בנקודות שונות ביחס לטיפול מקביל במבוגרים.

מתי משתמשים בדפיברילטור בגן ילדים?

על החשיבות של המכשיר אפשר ללמוד כאשר מבינים יותר, מתי משתמשים בדפיברילטור בגן ילדים? המכשיר נועד להפעלה כאשר הילד חווה הפרעת קצב. אם הלב לא פועם באופן סדיר ולעיתים אף כאשר הילד נקלע למצוקה נשימתית המשפיעה על הלב, מצמידים את האלקטרודות על פי ההנחיות.

המכשיר מזהה בצורה אוטומטית את סוג הבעיה ומעביר זרם חשמלי (שוק). מכיוון שגם בפעולת הלב התקינה מעורב זרם חשמל בתהליך ביולוגי טבעי, השפעת השוק מבצעת מעין אתחול מחדש. ממש כפי שתקלה במחשב נפתרת לאחר כיבוי והפעלה, זו גם המטרה של דפיברילטור לגן ילדים.

במקרה חירום, המכשיר מבצע ריסטארט, הלב מפסיק לרגע, כך שהפרעת הקצב מתבטלת. כעבור רגעים קצרים, הלב חוזר לפעום בצורה הרגילה, התקינה והבריאה. המכשיר חיוני במצבי חירום וכן כאשר הפרעת קצב מסוכנת נוצרת בקרב ילד בעל מום לב ידוע או נסתר, שלא היה ידוע עליו קודם לכן.

על כל פנים, זהו אמצעי מציל חיים במצבי חירום ממשיים, שבהם אלמנט הזמן הוא קריטי וכל עיכוב יכול להיות בעייתי.

דפיברילטור נייד לגן ילדים – איך בוחרים?

היבט מרכזי ביותר הוא אילו דפיברילטורים מומלצים לגן ילדים? מבלי להיכנס לשם של יצרן כזה או אחר, נוכל לציין כמה וכמה דברים:

✔️ תקן – וודאו לפני הרכישה כי המכשיר שאתם רוכשים עומד בתקנים המחמירים.

✔️ יצרן מוביל – בנושא זה לא מתפשרים. בוחרים אך ורק יצרן מוביל, שמספק מכשירים רפואיים מסוג זה, לאורך שנים.

✔️ יבוא רשמי – סימן ברור למכשיר איכותי הינו הפעלת קו ייבוא מסודר. יבואנים רשמיים הקשורים עם מיטב החברות מביאות ארצה מכשירים איכותיים מהשורה הראשונה בעולם.

✔️ הנחיות בזמן אמת – מכשירים נבחרים משמיעים הנחיות להפעלה של המכשיר ושל האלקטרודות (המדבקות) בזמן אמת. בחלק מהמכשירים ההנחיות הללו אף ניתנות בעברית.

ברכישת מכשיר החייאה לגן ילדים, וודאו כי מדובר על דגם ידוע, שנמצא בשימוש נרחב במוסדות דומים במדינות המפותחות (אירופה, ארצות הברית, יפן וכדומה).

הדרכה מהספק – העדיפו רכישה מספק אשר מעניק הדרכה לאחר הרכישה. בצורה כזאת תחושו בטוחים בכך שתדעו להפעיל את המכשיר כהלכה בעת הצורך.

האם חובה לרכוש את המכשיר?

התשובה לשאלה האם חובה להציב דפיברילטור בגן ילדים? היא כזאת: על פי החוק, מוסדות חינוך, לרבות גני ילדים שבהם לומדים 500 ילדים ויותר, צריכים להציב מכשיר מסוג זה בהישג יד. כמובן שכדאי להציב דפיברילטור גם במוסדות חינוך קטנים יותר, שהרי המכשיר מציל חיים במצבי חירום.

מובן שההיבט הכלכלי גם הוא משחק תפקיד ברכישה, למרות שזה לא צריך להיות השיקול המרכזי. אז כמה עולה מכשיר דפיברילטור לגן ילדים? מחירו של המכשיר נשען על הסוג, זהות היצרן, איכות המרכיבים, רמת האחריות, שפת ההפעלה וכיוצא בזה.

על כל פנים, חשוב לדעת שבשנים האחרונות ירד מאוד מחיר של דפיברילטור שמתאים לגן ילדים. העובדה שהמודעות לחשיבותו עלתה ושהוא נמכר במספרים הרבה יותר גדולים מבעבר, מאפשרת הוזלת המחיר.

לסיכום, דפיברילטור הינו אמצעי מציל חיים, הן במבוגרים והן בילדים. המכשיר האוטומטי לגני הילדים פועל מעצמו, לאחר חיבור אלקטרודות ומחזיר את הלב ואת קצב הלב, לתפקוד תקין.

למידע נוסף אודות דגמי דפיברילטור ומחירים >>