דפיברילטור הוא מכשיר אשר קיימת חובה להציב במתחמי חינוך, מסחר ובמרחבים ציבוריים אחרים ונועד להציל חיי אדם בעת אירוע לב, מהי עוצמת שוק דפיברילטור? מהו גובה הפולס / הזרם החשמלי של המכשיר? כל המידע בשורות הבאות.

עוצמת שוק דפיברילטור
עוצמת שוק  דפיברילטור – מדריך מקיף בנושא שוק דפיבילטור

 

מהו שוק דפיברילטור?

מכשיר דפיברילטור פועל באמצעות טכנולוגיה המאפשרת העברת אנרגיה חשמלית ללב, כאשר קיימת הפרעת קצב לב מסכנת חיים.

האנרגיה החשמלית מועברת באמצעות זרם חשמלי – היוצר את השוק החשמלי שמיועד להשיב את הלב לפעילות סדירה.

באילו מצבים נותנים שוק חשמלי באמצעות דפיברילטור?

דפיברילטור מיועד לספק מענה באירועים של דום לב – מצב בו לב המטופל חדל מפעולה סדירה ורציפה ואינו מזרים דם לכלל איברי הגוף בעיקרם המוח.

טיפול מהיר ויעיל בדום לב עשוי להביא להצלת חיים ואף למנוע תסמינים קשים שעשויים לבוא בעקבותיו. דפיברילטור נותן מענה למגוון הפרעות קצב לב, החל מעצירה מוחלטת ועד לקצב איטי או מהיר באופן חריג.

הצבת דיפיבילטור נייד במקומות ציבוריים נועדה להבטיח תגובה מהירה שתקדים את צוות מד"א והסיוע הרפואי, שכן בעת אירועי לב חשיבות תגובה מהירה היא מכרעת להצעת המטופל. יש לתת מענה באמצעות דפיברילטור בטווח זמן בן ארבע עד חמש דקות מתחילת האירוע.

מהו שוק חשמלי?

בבחירה של דפיברילטור עולות השאלות מהי עוצמת שוק חשמלי במכשיר דפיברילטור? אילו עוצמות שוק חשמלי קיימות? מהי עוצמת שוק חשמלי המומלצת? מה עושה שוק חשמלי?

עוצמת שוק דפיברילטור נמדדת ביחידות ג'ול, מכונות גם יחידות J, יחידות אנרגיה על פי זמן. הנחיות איגוד הלב האמריקאי קובע כי יחידות ג'ול עוצמת שוק דפיברילטור יעמדו על 200-1200 ג'ול (ג'ואל). המכשירים המתקדמים כיום מספקים שוק חשמלי בעוצמה הנמוכה ביותר הנדרשת למטופל ובהתאמה אישית תוך בחינת מדדים רלוונטיים.

האם מכשיר הדפיברילטור יודע לקבוע את עוצמת השוק החשמלי לבד באופן אוטומטי?

החשש מפני שימוש שגוי ומתן עוצמת שוק דפיברילטור גבוהה שלא לצורך מתפוגג אל מול מכשירי דפיברילטור מתקדמים, המתאימים את עוצמת השוק החשמלי לצורך של המטופל ומכוונים את המטפל לעצירה או המשך השימוש על פי תגובת המטופל. אופי השימוש ומתן מענה של המכשיר תלוי בסוג המכשיר.

איך נותנים שוק דפיברילטור?

דפיברילטור מוצב במקומות ציבוריים ובמתחמים עסקיים וארגוניים ומחייב הצבה של הנחיות והוראות שימוש כמו גם הכוונה לנגישות ואיתור המכשיר במהירות בזמן אמת. נוסף לזאת חלה החובה על עובדי המקום לעבור קורס החייאה הכולל פרק הנוגע לשימוש ולתפעול של דפיברילטור.

ככלל מדובר בתפעול פשוט, הכולל הנחה של יחידה אחת על לב המטופל ויחידה שניה בחלק האחורי של הגוף, על הגב, והפעלה אוטומטית שכאמור מתבצעת בהתאם להפרעת הקצב ולתגובת המטופל.

סוגי דפיברילטורים עם שוק חשמלי

קיימים מספר דפיברילטורים השונים זה מזה באופן התפעול, הגודל והניידות והעוצמה החשמלית שביכולתם לספק:

✔️ דפיברילטור אוטומטי – הנפוץ ביותר במתחמים ציבוריים, אינו מחייב ידע ו/או רקע רפואי בשימוש בו, מבצע בדיקת קצב לב ושליחת שוק חשמלי מתאים על פי מצב המטופל.

✔️ דפיברילטור חצי אוטומטי – מכשיר המותאם לשימוש במרפאות ובאמבולנסים, מבצע בדיקה ומתאים את עוצמת השוק למטופל אולם דורש הפעלה ולחיצה ידנית לשידור השוק החשמלי אל המטופל בפועל.

✔️ דפיברילטור ביתי – חלק מערכת החייאה ביתית, קטן וקל לנשיאה, פועל על סוללות. מבצע בדיקת קצב לב ובדירות נשימה ומנחה את המשתמש לביצוע החייאה ידנית או מתן שוק חשמלי מתאים.

✔️ דפיברילטור נייד – סדרה של מכשירי דפיברילטור ניידים, במשקל בן 1-2 ק"ג, פועלים מספר טכנולוגיות, בחלקם אוטומטיים, חצי אוטומטיים או ידניים. משלבים בדיקת הפרעת קצב לב ומתן שוק חשמלי בעוצמות שונות, לצד בדיקת א.ק.ג ידנית מהירה על פי צורך.